Този текст е свален от запис на радио-дебата. Веднага се извиняваме, затова, че поради проблеми с качеството на записа в  самото начало на първия час, а малко и на втория час, някои изказвания са записани с приблизителна точност. Но в преобладаващата част на дебата  изказванията са записани дословно. Този материал е подготвен от 

В. Гуляшки и Г. Маринова.

 

Разделили сме записа на няколко най-общи теми, за да се ориентират читателите по-бързо ако търсят нещо конкретно. Като говори в студиото, човек си мисли, че нищо не е успял да каже, а после като погледне, то станало цял ферман. Но това е документ и е важно. Обобщаващите заглавия на темите са измислени от нас, простете лекия хумор на места, но и без това темата е тежка..

 

18.02.2006.16.00-18.00 часа

Радио “Нова Европа”

Предаване “Нова България в Нова Европа”,

водещ Румен Янев, продуцент Александър Георгиев

 

Писмо на Галя Маринова до Румен Янев, в което тя предлага темата на дебата "Как се става професор у нас?"

Тема:”Българската наука или

Как се става професор в България”

 

Първи час

 

Тема 1.

Как се стартира и протича една процедура за хабилитация? Кога роднинските протекции указват влияние? Акад. Петър Кендеров лансира своето предложение за отделяне на длъжност от звание в науката, с оглед на влизането ни в Европа.

Участват: Р. Янев, Г. Маринова, проф. Д. Драганов, акад. П. Кендеров

 

Становище на юрист за Закона за научните степени и научните звания

 

Обществени отношения и Закон за даване на научни степени и научни звания Проблеми с пенсионната възраст на професорите, с липсата на обективни  критерии за оценка на кандидатите. Как е в частните университети според проф. Драганов? Акад. Кендеров обяснява идеята си за "Частни доценти"

Участват: Р. Янев, Г. Маринова, проф. Д. Драганов, акад. П. Кендеров

 

Обаждане на слушателката Г-жа Иванова

Тема 3.

Коментари върху изказването на Г-жа Иванова и призракът на комунизма в науката. Г. Маринова обяснява, че днес за нехабилитираните учени няма път към хабилитиране Г. Маринова иска "Честна игра", по ясни предварително дефинирани правила. Проф. Д. Драганов счита, че тя би могла да има и по-добър ход. Р. Янев търси ролята на медиите.

 

Тема 4.

Акад. П. Кендеров уведомява публиката, че ВАК има вече нова концепция за закон за НСНЗ. Проф. Д. Драганов ухажва ректора си, като се жалва, че засега няма как той да остане и трети мандат, както проф. Д. Драганов би искал. Акад. П. Кендеров говори, че освен критериите има и други изисквания за да се хабилитираш. Г. Маринова пита какво е другото? (Намекът е - Тук ли е предпоставката за корупция "ДРУГОТО ЗА ДАВАНЕ"), но акад. П. Кендеров елегантно обяснява, какво е научен принос на теория (а дали гарантира, че всички на които е подписал дипломите отговарят на дадената от него брилянтна дефиниция по учебник? - това не казва, пък и Г. Маринова не успява да го попита овреме - иначе казано,  ЕДНО НА НУЛА ЗА АКАДЕМИКА)

 

Обаждане на слушателя проф. Димитър Ненов

 

Тема 5.

Последни реплики за първия час на дебата. Р. Янев пита има ли поколенчески проблем в науката. Г. Маринова констатира, че с активните си или пасивни действия институциите всъщност изгонват младите и способни хора от България. Г. Маринова поставя а проф. Д. Драганов и П. Кендеров дискутират проблема с интердисциплинарността

Втора част

 

Тема 6.

Р. Янев пита А. Куртенков - Какво е това млад учен? Андрей Куртенков поставя въпроса за субективните критерии в науката, с които нашите хора минават, а неудобните отпадат безотказно, и едните и другите, независимо от качествата си

 

Обаждане на слушателя Господин Стоев.

 

Тема 7.

Как е в Германия - пита Р. Янев и акад. П. Кендеров му отговаря. Р. Янев извежда почти математически  аналогията професор - генерал; доцент - полковник (академик -маршал? - не се сеща да пита), акад. П. Кендеров влиза в играта и удря финалния акорд по генералския въпрос.

 

Тема 8.

Как се става хабилитиран преподавател в Частен университет, например в НБУ? Евгений Дайнов - професор ли е, доцент ли е, що ли е? Отговаряйки на въпроса проф. М. Дачев тръгва отдалече, но все пак не от сътворението на света и Aдам и Ева, а от 1907г.

 

Тема 9.

Р. Янев и акад. П. Кендеров отново припомнят разграничението звание-длъжност. М Дачев обяснява нещата като филолог. Похвалват дружно частните университети, като не забравят да потупат по раменцата и държавните университети. Р. Янев поставя  въпрос за това, че едни и същи професори четат лекции в различни университети. Акад. П. Кендеров му отговаря

 

 

Обаждане на проф. Николай Колев от Технически университет. Набран е специално за случая от Р. Янев.

 

 

Тема 10.

Коментар на обаждането на проф. Колев. Р. Янев пита защо политиците не се интересуват от науката

Акад. П. Кендеров обяснява как поради бездействие преди 2 години, сега България се е оказала без предвидени еврофондове за научна инфраструктура. Не се знае дали фалът е поправим. Р. Янев, във възторг, е изкушен да завърши с тези думи, но уви има още 15 минути.

 

 

Обаждане на доц. Жорж Минчев, който решава да приземи нещата

 

 

Тема 11.

Коментари към обаждането на доц. Жорж Минчев.

 Г. Маринова и Р. Янев откриват (или поне си въобразяват, че са съзрели) в думите на акад. П. Кендеров предразположение към бъдещ диалог по поставените въпроси. Той, обаче си има друг план, който запазва в  пълна тайна.

За всеки случай потретва разясненията по  въпроса с разделянето на длъжността и званието в новата концепция на ВАК, за да се запознаят с него  и  слушателите, които по-късно са включили своите радио-апарати.

 

Тема 12.

Р. Янев и А. Куртенков разискват политическата страна на въпроса с реформата в науката. Уж, все учени ни управляват, а баш тая сфера не се реформира, констатира Андрей Куртенков.

Отгоре ли да дойдат реформите, отдолу ли? (От средата ли? - добавяме - ние). Акад. П. Кендеров и проф. М. Дачев се опитват да разберат, за какво говори А. Куртенков и доколкото успяват да го разберат, изразяват несъгласие с него. (е, ние, пък изразяваме съгласие, тъй де, да има равновесие)

 

 

Финални реплики на Р. Янев и Г. Маринова